Zemgales Plānošanas reģions piedāvā veidot otrā līmeņa pašvaldības 8

Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanā Zemgales plānošanas reģions (ZPR) aicina ministrijas attīstīt reģionālā līmeņa pārvaldi, analizējot un pārdalot funkcijas, tā veicinot reģionālo attīstību, valsts decentralizāciju un racionālu līdzekļu izlietojumu, aģentūru LETA informēja ZPR sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Ieviņš.
ZPR uzskata, ka administratīvi teritoriālā reforma nedrīkst kļūt par mehānisku pašvaldību apvienošanu - tam ir jābūt kompleksam pasākumu kopumam, kurā jāparedz visu valstij nepieciešamo funkciju izvērtējums un attīstīšana, izveidojot ilgtspējīgāku valsts pārvaldības un finansēšanas modeli. Īstenojot reformu, ir jāveicina valsts reģionalizācija, sekmējot tās policentrisku attīstību, uzskata ZPR.

Izvērtējot dažādus variantus, ZPR Attīstības padome uzskata, ka būtiski būtu beidzot izveidot otrā līmeņa pašvaldību jeb apriņķu modeli. To esot iespējams attīstīt uz jau esošo plānošanas reģionu bāzes, nododot tiem vairākas vietējo pašvaldību funkcijas, kas jau pašlaik tiek īstenotas plašāk nekā vienas pašvaldības robežās. Tāpat pārskatāmas būtu vairākas pašvaldību esošās funkcijas, kuras iespējams kopīgot un pārraudzīt apriņķī, tostarp bāriņtiesu pakalpojumi vai civilā aizsardzība.

Tāpat ZPR Attīstības padome uzskata, ka apriņķu modelī sekmīgi būtu īstenojamas vairākas pašlaik valsts pārziņā esošas funkcijas - profesionālās izglītības pārvaldība, primārā un sekundārā veselības aprūpe, reģionālo un vietējo ceļu uzturēšana un attīstība, pasažieru pārvadājumu organizēšana, apriņķa telpiskā un attīstības plānošana, uzņēmējdarbības attīstība, kā arī reģionālo finanšu investīciju programmu plānošana un īstenošana.

ZPR ir sagatavojis savu redzējumu par potenciālajām funkcijām, ko tas būtu gatavs uzņemties, un šis saraksts tiks iesniegts atbildīgajām ministrijām.

"Jebkura reforma ir izaicinājumu pilna, taču būtiskākais ir šādus procesus virzīt izvērtēti, uzsvaru liekot uz iedzīvotāju iespējām un dzīves līmeņa uzlabošanos. Otrā līmeņa pašvaldība ar deleģētām funkcijām sekmētu līdzsvarotu pakalpojumu un infrastruktūras attīstību, optimāli izmantojot pieejamo finansējumu un veicinot valsts vispusīgu attīstību," komentēja Ieviņš.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Nu, tad

atgriežamies atkal pie vecās rajonu sistēmas, tikai pārsaucot tos par apriņķiem. Cik Latvijai izmaksāja šis 10 gadus ilgais eksperiments un cik izmaksās nākamais?

pirms gada, 2019.06.20 10:49

?

nu re mēs te par novadu brīnumiem brīnamies, bet kas notiek augstāk, vai kāds rēķina naudu?

pirms gada, 2019.06.20 11:33

tak

visu laiku kaut ko sadla un pēc tam apvieno. Ar kaut ko tak ir jānodarbojas!

pirms gada, 2019.06.20 13:11

Tad nu > Nu, tad

Pirmkārt -jānoslēdz līgums ar Krieviju, lai tā varētu paņemt cietumniekus uz šahtām vai meža gāšanu, jo Latvijā nav vietu, kur tos varētu izvietot.
Otrkārt - jāarestē un jānotiesā par izlaupīšanu mistisko novadu darboņi, kuri saņēmuši nenormālās algas, ja nav sapratuši, ka ne par ko nedrīkst saņemt tūkstošu tūkstošus, kas savākts nodokļu maksājumos, ka nav sapratuši, ka nedrīkst aizņemt amatus, bez kuriem var iztikt.
Jāatgriež 26 rajoni un jāarestē tie idioti, kuri nolēma rajonus izjaukt un dot iespēju izlaupīt pārmērīgajās algās, ja kaut kāda mistiska novada priekšnieks gadā saņēmis 35 tūkstošus un vēl nevajadzīgākais izpilddirektors saņēmis 32 tūkstošus. Kāpēc tāda nauda tiek izlaupīta par amatu, kas nav vajadzīgs?
Jā, jā , panta par izlaupīšanu krimināllikumā nemaz nav, jo no kriminālkodeksa "lēmēji" to izņēma kā vienu no pirmajiem grozījumiem kriminālkodeksā.

pirms gada, 2019.06.20 13:49

kā tad

varētu gan trešo, gan vēl ceturto līmeni, bet ar nosacījumu, ka visa šī ambarāža notiek sabiedriskā kārtā. Varētu vēl piešķirt goda amatus. tādus, kā "nopelniem bagātais plānotājs" un vēl pāris desmit līdzīgus, lai pietiktu visiem kārotājiem, jo tā nauda, atvēlēta plānotājiem, ir zemē nomesta nauda. Jo cik nesen novads pats ar saviem plānotājiem netiekot galā, piesaistīja veselas piecas plānošanas firmas, kas visu, līdz santīma precizitātei izplānoja līdz 2030. gadam, par to saņemot gandrīz 30 tūkstošus latu, bet kā sokas ar plānotā izpildi, ja par pašiem plāniem aizmirsts?

pirms gada, 2019.06.20 22:00

Ui

Ierednu varza nezin ka ataisnot sevi un palikt krēslā!!!!!!!!!!!!!!!

pirms gada, 2019.06.20 22:57

P

Var veidot kaut štatus,dzīvojot uz parāda,aprijot to algās nekas nemainīsies.To labi parāda LV vieta EU.

pirms gada, 2019.06.21 09:08

vērotājs

Super!!! Būs jaunas darba vietas uz nodokļu maksātāju rēķina.

pirms gada, 2019.06.21 09:13

Vietējās ziņas