Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemnieki linus sēj labākai augu sekai

Grupa zemnieku – domubiedru – turpina mūspuses novadu laukos sēt eļļas linus, lai ievērotu labāku augu seku.

Iepriekš eļļas linu audzēšanā zemniekus aicināja piedalīties SIA «Iecavnieks», taču pēc pāriešanas citu īpašnieku ziņā kopīgais projekts neesot atjaunots. Tomēr Bauskas un Iecavas novada laukkopjiem šī kultūra ļauj uzlabot augu seku, mijot ne tikai labību un rapšus, kas noplicina augsni un vairo slimības.

Domubiedru grupai eļļas linu sēklu šogad atvedusi Bauskas novada Mežotnes pagasta saimniecības «Vismaņi» pārstāve Anita Vismane. Viņa «Bauskas Dzīvei» stāsta, ka draugu pulciņā, kas audzē un nelielos apjomos nodod linu sēklas eļļas spiešanai nelielās Latgales ražotnēs, piedalās arī citu novadu zemnieki.

Marta sākumā A. Vismane devusies uz Čehiju, kur no partneriem iegādājusies jaunu linu sēklu. «Eiropa pāriet uz gaišajām šķirnēm, tās ir jaunums,» raksturo speciāliste, «šo linu graudi līdzīgi gurķu sēklām, eļļai ir mazāk rūgtuma.» Vismaņi, kopumā apstrādājot vairāk nekā 1000 ha zemes Bauskas un Iecavas novadā, šogad linus sēs 50 ha platībā, plāno Ziedonis Vismanis. Bijuši gadi, kad linu sējumi aizņēmuši līdz pat 100 ha lauku.

Interese par linu audzēšanu Eiropā arvien pieaug, tā ir jaunā modes kultūra, secina A. Vismane. Čehiju apmeklējuši pilns autobuss lietuviešu linu audzētāju. Čehi iemācījušies linus izmantot teju pilnībā, proti, īsie eļļas linu stiebriņi nepaliek uz lauka kā Latvijā, bet tiek savākti un īpašā rūpnīcā pārstrādāti cigarešu papīrā.
Jau vēstīts, ka lineļļu «Iecavnieks&Co» ražotnē tirgo ne tikai kā pārtikas produktu, bet pārstrādā arī dabiskās krāsās, lakās un pernicās, kas kļūst īpaši pieprasītas būvniecībā un mēbeļu ražošanā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas