Zemnieki pamazām sāk ziemāju pļauju 6

Laikraksta «Bauskas Dzīves» aptaujātie zemnieki atzinuši, ka šogad sausuma un karstuma dēļ graudi gaidāmi sīki. Citi uzskata, ka vēl kult graudaugus esot par agru, citi jau piektdien ar labības novācamo tehniku izgājuši laukos, citi sāks rapšu kulšanu šo svētdien.

Bārbeles pagasta «Silavēju» saimnieks Mārtiņš Mediņš atklāja, ka visi graudaugi, ko saimniecība sēj, tiek realizēti uz vietas lopbarībā, jo viņu specializācija – piensaimniecība. «Graudus paši audzējam un apmēram vēl 20–30% lopiem iepērkam spēkbarību. Paši audzējam kviešus, auzas, miežus un rudzus, jo cepam arī maizi. Rēķināmies, ka maizei rudzu varētu būt nedaudz. Parasti novācam graudus sausā laikā un pašiem ir savi graudu glabāšanas torņi. Pēdējos gadus graudus nežāvējam,» sacīja M. Mediņš. Kā jau minēts, saimniecība vairāk organizē piena ražošanu, kas Bauskas novadā vairs neesot populāra. Tomēr piena cena ir nostabilizējusies, apliecina M. Mediņš. Viņš teic, ka nākamnedēļ neplānojot kult graudus, ja būšot vēss laiks. Ja nākamā nedēļa būtu kā šī, tad gan jau nākamnedēļ sāktu labības pļauju.

Īslīces pagasta zemnieku saimniecības «Baloži» saimnieks Raitis Garais sacīja, ka graudu kulšanai uz laukiem vēl ir par agru. «Tagad nokulto prognozēt nevaru. Gaidu vēl divas nedēļas, tad kombainus laidīsim uz lauka. Audzējam kviešus, rapsi un pupas 320 hektāru platībā. Graudi jūlija sausuma dēļ varētu būt sīkāki,» skaidro R. Garais.

To, ka graudi sausuma dēļ varētu būt sīkāki, atzīst arī SIA «Uzvara-Lauks» agronoms Sergejs Kataņenko. «Uzņēmums vēl nekuļ, bet gatavojamies, jo graudi nobriest ļoti ātri. Paredzēts, ka ziemas rapšus vāksim svētdien. Domāju, ka nākamnedēļ vēsākā laikā labības briešana «nobremzēsies». Graudi varētu būt ne tik rupji kā cerējām, tomēr tie saglabās labu kvalitāti. Kvieši varētu būt gatavi pēc nedēļas. Ilgstošais karstums nebūs atstājis laukus bez sekām,» stāsta S. Kataņenko.

SIA «Mālnieki» vadītājs Uvis Slakteris «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka jau piektdien saimniecība mēģinājusi kult kviešus. «Sausums graudus daudz iespaidoja. Pagājušajā gadā 20. jūlijā sākām kult ziemas rapšus. Karstais laiks graudus ir «piedzinis», tie ir palikuši sīkāki. Ziemas rapsis pārziemoja ļoti labi, bet to nevarētu teikt par kviešiem. Izskatās, ka karstuma dēļ raža būs sliktāka nekā iepriekšējos gadus, arī kopiekūlums, domāju, ka būs mazāk,» atklāj U. Slakteris. Viņš vēl piebilst: «Nākamnedēļ sola tādu laiku, kādu vajadzēja visu jūliju. Graudus tāpat vajadzēs vest uz kalti. Nav bijis tāds gads, kad graudus nebūtu kaltējuši.»

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Miljonārs

Valdība nabadzīgajiem zemniekiem varētu izmaksāt kompensāciju par karsto vasaru.

pirms 18 dienām, 2021.07.18 18:53

pats

kaut ko kaadreiz esi izaudzeejis lielaakaa platiibaa par kasti uz balkona?

pirms 18 dienām, 2021.07.18 20:15

Miljonārs

Kāpēc man kaut kas jāaudzē? Man ir vergi, kas to dara!

pirms 18 dienām, 2021.07.18 20:49

Džusis

Pats kaut ko izaudzē, pļūtka! Uz kasti iet kaķi......

pirms 18 dienām, 2021.07.18 20:48

Vai

Tev uz balkona ir dobes, vagas? Uz poda jau ej pats.

pirms 17 dienām, 2021.07.19 12:00

Miljonārs

Eu, skatos, ka jums nepatīk miljonāri! Tomēr vēlēšanās par miljonāriem nobalsojāt. Kam vara, tas nosaka Latvijas nākotni - pienāks diena, kad nabadzīgie zemnieki varēs sākt pieteikties kompensācijām. Un, lai kompensācijas būtu lielākas, nākotnē jāpaceļ nodokļus!
Paldies nabagiem, kuri Saeimā un pašvaldībās ievēl miljonārus! Priekā, mīnusu licēji!

pirms 17 dienām, 2021.07.19 19:53

Vietējās ziņas