Zemnieki sākuši lauku darbus

Līdz ar agro pavasari zemnieki sākuši lauku darbus, izsējot minerālmēslus un sējot pupas. «Minerālmēsli siltajās dienās izsēti uz ziemājiem, jo tie ir agri modušies no guļas un izsalkuši,» skaidro Rundāles novada saimniecības «Akmentiņi» īpašnieks Jānis Kirkils, «ar nedēļas nogalē piedzīvoto lietu kaut kas no barības vielām varbūt izskalosies no augsnes lieki, tomēr jau var redzēt, ka gan ziemas kvieši, gan rapši pārziemojuši labi. Ja negadīsies kādas dabas kataklizmas, varam cerēt uz labu ražu.»

J. Kirkils pirms dažām dienām iesējis pupas kaimiņa laukos un iesēs arī savos, tiklīdz būs piemēroti laikapstākļi. «Pērn pupas sējām marta beigās un izauga labi, tām nekaitē, ja augsnē noguļ ilgāk,» stāsta zemnieks, «mitrums laukiem ir vajadzīgs, tik ceru, ka lietus nebūs pārāk daudz, lai ar tehniku var tikt uz lauka. Neatceros, kad jau marta vidū sācies sējas laiks, parasti tas ir aprīlī. Šogad pavasaris ir agrs, taču daba mostas lēni. Vēl jānogaida ar dažiem nemeliorētiem laukiem, kur sēju vasarājus.»

Kooperatīva «Latraps» ģenerāldirektors Edgars Ruža informē, ka pupu sēja Zemgalē sākusies vairākos novados, kaut arī daļa zemnieku vēl nogaida, vai ziema jau beigusies. Pupu audzētāju skaits ir pieaudzis, jo šī kultūra noder gan augu sekas dažādošanai, gan zaļināšanas prasību izpildei.

«Pērn bija ļoti laba pupu raža, tās pārdevām gan lopbarībai, gan pārtikai – galvenokārt eksportējām,» stāsta E. Ruža, «šī ir perspektīva nozare ar pieauguma potenciālu gan Latvijā, gan citviet Eiropā.»

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas