Zibens pāršķeļ bērzu Jauncodē 3

Naktī uz pirmdienu, 8. jūniju, Bauskas pusē plosījās negaiss ar zibeni. Kādā privātīpašumā Jauncodē Bauskas novadā zibens pāršķēlis uz pusēm bērzu.

Saimniece Santa stāsta: «Tas notika no rīta pulksten sešos. Gulējām, tādēļ ļoti pārbijāmies, troksnis – blīkšķis – bija tāds, it kā lidmašīna būtu nokritusi. Bērzs ir pāršķelts uz pusēm, būs jānozāģē un jāizmanto pirtsslotām. Koks uzkrita lapenei, sabojājot jumtu. Kaut ko tādu piedzīvoju pirmoreiz, tas īsti nav vārdos izsakāms.» Pārbijās arī vācu aitu suņu pāris, bet nervu sistēma mājas sargiem stipra – pa dienu abi jau priecīgi skraidīja, uzraugot teritoriju.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datu analītiķis Viesturs Zandersons stāsta, ka Bauskas novērojumu stacijā, kas ir tuvu notikuma vietai, no 1986. gada līdz 2015. gadam fiksētas vidēji četras dienas gadā ar pērkona negaisiem un zibeni, atsevišķos gados tās bijušas deviņas dienas gadā.

Saistībā ar zibens izlādi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) reģistrē tos gadījumus, kad, iespējams, zibens izlādes rezultātā ir izcēlies ugunsgrēks. Šogad līdz 30. aprīlim tādi ugunsgrēki netika reģistrēti. Visā Latvijā 2019. gadā, iespējams, zibens izlādes dēļ 19 gadījumos dega koki, meža zemsedze vai siens, desmit gadījumos dega elektrības stabi, elektrosadales skapji, elektrotehnika, vēl desmit gadījumos dega dzīvojamās ēkas un divos gadījumos – saimniecības ēkas. Kopumā 2019. gadā zibens izlādes rezultātā, iespējams, izcēlās 41 ugunsgrēks. 2018. gadā tādi bija 28 ugunsgrēki. Tā ir ļoti, ļoti maza daļa no visiem ugunsgrēkiem, nesasniedzot pat 1%, informē Viktorija Gribuste, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Aikāsāp

Par Ģenerālprokuroru virza atkal čangali!!

pirms gada, 2020.06.08 22:07

***

Man ar tas čangals nepatīk. Mīkstais kaut kāds. Bet te tak ir tēma par pāršķeltu koku un negaisu?

pirms gada, 2020.06.11 21:25

......

jā būtu vācies atpakaļ uz zilo ezeru zemi. Pielīdis te pilns ar čangaļiem.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.19 20:23

Vietējās ziņas