Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zirgus Rundālē audzē tūrismam, sportam un pārdošanai 2

Rundāles novada saimniecībā «Lejnieki» uzturas 27 zirgi. Ziemā ar tiem trenējas bērni un jaunieši, vasarā tos veiksmīgi izmanto tūrismā.

Zirga gads «Lejniekos» ir sācies darbīgi un aktīvi. Sestdien, 4. janvārī, daļa stalto dzīvnieku ganās pļavā, daļa vēl uzturas stallī, bet seši ir izvesti izjādē. Ar tiem strādā saimniece Mārīte Škapare un meitenes no Bauskas, Rundāles un Rīgas.

Izjādes laukumā rikšotājiem pievienojas arī deviņus mēnešus vecie kumeliņi – Pepija un Tulamors. Brūnganais kumeliņš Pepija ir ziņkārīga un draudzīga – nerimtīgi tuvina savu purniņu kā zirgiem, tā cilvēkiem, it kā lūdzot noglāstīt. Zirgu saimniece Mārīte uzsver, ka Pepija ir īpašs zirgs, jo uz sejas virs labās acs tai ir iedzimta balta zīme, kas atgādina zirgu.

Mūspusē zirgiem ir atvēlētas divas teritorijas – astoņus hektārus liels zemesgabals ar pļavām un stalli nomaļus no Pilsrundāles ciema un 12 hektāru liela teritorija pretī novada domes ēkai. Šajā laukumā ir izveidotas barjeras un šķēršļu joslas, kur trenēties. Saimniece stāsta, ka nākotnē vēlētos tur uzbūvēt stalli un izmantot tikai šo teritoriju, pārdodot mazāko. Tāpat viens no viņas tuvākajiem mērķiem ir izveidot smilšu seguma treniņu laukumu. «Jāgatavo Eiropas projekti, jāpiesaista finansējums, citādi pašlaik tik tādā hobiju līmenī sanāk te darboties,» tā Mārīte.

Sakopt un uzturēt kārtībā abas teritorijas ar nelielu darbaspēku ir neiespējami. Ikdienā saimniecībā strādā Mārīte un viņas palīdze, zirgkope Gunta Pakere.

«Lejniekiem» pieder 23 zirgu ganāmpulks, no tiem septiņi ir jauni kumeliņi. Saimniecībā rikšotāju pieaugumu nodrošina staltais ērzelis Leksus. Lai varētu kontrolēt saimi, pārējie vīriešu dzimtas zirgi ir kļuvuši par kastrātiem. Tāpat stallī uzturas četri privātām personām piederoši zirgi, kuru saimnieki brīvajā laikā brauc tos apraudzīt.

Zirgi tiek audzēti tūrismam, sportam un pārdošanai. «Lejnieku» piedāvājumā ir dažādas ar zirgiem saistītas aktivitātes – tūristu vizināšana, zirgu noma, vizināšana droškā vai kamanās. Saimniece atklāj, ka vasarā aktivitātes tiek nodrošinātas Rundāles pils teritorijā, tādējādi piesaistot ārzemju tūristus.

Tiek meklētas jaunas idejas. Mārīte stāsta, ka ir radusies doma attīstīt tūrisma maršrutus Latvijā un līdz Lietuvai, ko varētu mērot vairāku dienu garumā zirga mugurā. Līdzīgi kā šoruden tika veidots vēsturiskās karietes brauciens zirgu pajūgā no Pakrojas Lietuvā līdz Rundāles pilij.

Saimniece uzskata, ka pašlaik saimniecībā ir pārāk daudz zirgu, tos nespēj apkopt. Daļu paredzēts pārdot, lai paliktu apmēram 15, ko izmantot tūrismā. Līdz šim «Lejniekos» audzētie zirgi veiksmīgi tiek pārdoti arī uz ārzemēm – Somiju, Austriju un citur.

Mārīte, kura pati ir bijusī sportiste, apmāca bērnus jāšanā. Pastāvīgi treniņus apmeklē ap 15 bērnu, lielākoties no Rīgas un Bauskas. Trenere atklāj, ka nopietni strādā ar muskuļus attīstošiem vingrinājumiem, kas uzlabo fizisko slodzi.

Viena no visjaunākajām nodarbību apmeklētājām ir baušķeniece, deviņus gadus vecā Šarlīna Matuzone, kura zirga mugurā sēž vien no septembra. Trenere uzteic viņas patstāvību un drosmi, jo mazajai meitenei ir tikusi viena no lielākajām ķēvēm Lima. Tā ir viena no divām Latvijas šķirnes zirgu genofonda pārstāvēm, kas atrodas saimniecībā. Trenere Mārīte stāsta, ka Latvijas zirgi izceļas ar mierīgu dabu.
Šarlīna atklāj, ka ar Limu ir ļoti sadraudzējušās un tās mugurā viņa jūtas droši. Meitene neslēpj, ka paaugoties vēlētos startēt arī sacensībās.

Uz nodarbībām brauc arī jaunieši no attālākiem rajoniem. Katru nedēļas nogali no Rīgas uz Rundāli ceļu mēro 14 gadus vecā Angelina Atarinova. Viņa stāsta, ka pagājušajā vasarā dzīvojusi pie saimnieces mājā un palīdzējusi strādāt ar zirgiem. Tagad mūspusē pavada brīvdienas.

Viņa atklāj, ka ir mēģinājusi trenēties tuvāk mājām, bet, tā kā viņas mērķis ir veiksmīgi startēt dažādās sacensībās, tad lietderīgāki ir treniņi Rundāles novadā. «Te ir iespējams sasniegt brīvības izjūtu, baudīt kvalitatīvākas apmācības un garākus treniņus,» noteic jauniete.
Angelina jāj ar vienu no straujākajiem un temperamentīgākajiem zirgiem Pomelo. «Ne visi var ar to sastrādāties, bet raksturu saderības dēļ meitene sadzīvo ar dzīvnieku kā cimds ar roku,» atklāj trenere. Viņa trenējas ar zirgu tikai kopš 2012. gada rudens, bet paspējusi jau veiksmīgi piedalīties vairākās sacīkstēs.

Saimniece saskārusies ar staltajiem rikšotājiem kopš 12 gadu vecuma. Viņas mūža sapnis bija nopirkt sev zirgu, tāpēc pirms 15 gadiem to izdarījusi savā vārdadienā. Mārītes vecākā meita Elīna kopš sešu gadu vecuma aktīvi jāj ar zirgu, toties jaunākā meita Marita Kitija pirmo reizi uzsēdināta zirga mugurā divu mēnešu vecumā.

Saimniecei visa dzīve pagājusi, sadarbojoties ar šiem dzīvniekiem. Viņa atklāj, ka pati ir dzimusi Zirga gadā, un uzskata, ka šis gads būs strādīgs un darbīgs tāpat kā staltie rikšotāji.

«Lai tas būtu veiksmīgs, jāiegulda daudz darba. Paredzu, ka Latvijai tas būs smagu lēmumu pieņemšanas laiks,» viņa prāto, piebilzdama, ka darba sparā ir jāapvienojas un kopīgiem spēkiem jārūpējas, lai mums apkārtējā vide un norises attīstītos un uzplauktu.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

UFFA

BŪTU JAUKI PAJADALĒT AR ZIRDZINU. BET VAI INSTRUKTORS MAN ARI TIKS UN KADA APDROSINASANA NO JUSU STALLA PUSES ARI IR? UN VAI SANITARAS GRAMATINAS LAI NEEUZSEZOS SLIMAM ZIRGAM MUGURA. UN CIK TAS MAKSAS UN VAI CEKU ARI IZDOS JO MAN IR VESELA GRUPA KAS GRIBETU ATPUSTIES TUR. UN VAI JABRAUC AR SAVIEM PIEDERUMIEM -SEGLI KIVERES UTT.? KA AR BERNU LAUKUMU KAD VECAKI VIZINAS. UN JA IR KAS TOS PIESKATA ?

pirms 6 gadiem, 2014.05.31 16:02

Vietējās ziņas