Zupas virtuvi Bauskā un Iecavā nodrošina Pestīšanas Armija 25

Bez pajumtes vai maltītes palikušajiem iedzīvotājiem tiek gādāts arī šajā laikā – Pestīšanas Armija piedāvā zupas virtuvi un apģērbu, bet pašvaldības bez mājas palikušos ziemas sezonā ved uz patversmēm.

Zupas virtuve Pestīšanas Armijas Bauskas un Iecavas korpusā ir atvērta trīs dienas nedēļā. «Covid-19» ierobežojumu laikā tā ir īpaši nepieciešama. Zupas virtuves darbību uztur un atbalsta ziedojumi, Iecavā – arī novada pašvaldība.

Pestīšanas Armijas Bauskas korpusa vadītāja kapteine Velta Udarska pastāstīja, ka zupu dala atbilstoši valstī noteiktajām prasībām – līdzņemšanai. «Mums ir logs, pa kuru pārtika tiek izsniegta. Neviens cilvēks iekšā pēc zupas netiek ielaists,» sacīja V. Udarska. Zupas virtuve pieejama trešdienās, ceturtdienās un piektdienās no pulksten 13 līdz14.

«Piedāvājumā katru dienu ir cita maltīte. Vārām sakņu zupu, biešu, svaigu kāpostu un vistas zupu ar rīsiem. Trīsreiz nedēļā piedāvājam zupu, vienreiz – otro ēdienu,» atklāja Pestīšanas Armijas Bauskas korpusa vadītāja Velta Udarska. «Bauskas novada pašvaldības atbalsta mums nav. Iepriekš rakstīju lūgumu, bet neatbildēja un neatbalstīja. Vairs nerakstu. Ēdienu gatavojam par ziedotajiem līdzekļiem. Maize sanāk visdārgākā, pārējos produktus ziedo novada iedzīvotāji.»

Kapteine V. Udarska ir pārliecināta, ka «Covid-19» laikā ēst gribētāju skaits nav mazinājies. «Pie mums ik dienu nāk aptuveni 50 cilvēku, ēdienu ņem arī ģimenei. Zinu, ka daži dzīvo šķūnīšos. Tos, ko atrod guļam, piemēram, kāpņu telpā, aizved uz patversmi Rīgā, tā ir viņu palīdzība. Es domāju, ka tādu bezpajumtnieku ir daudz. Pilsētai vajadzētu vairāk rūpēties par novada cilvēkiem. Viņi tāpat reiz ir strādājuši un bijuši noderīgi,» teic V. Udarska.
«Covid-19» pandēmijas laikā Pestīšanas Armijā nav atklātu dievkalpojumu un nenotiek darbs ar bērniem.

Pestīšanas Armijas Iecavas korpusa vadītāja kapteine Karīna Kozlovska atklāja, ka Iecavā zupas virtuve darbojas katru darbdienu. «Iedzīvotāji nāk ar saviem traukiem un līdzņemšanai ņem citus jau piepildītus traukus. Sadarbojamies ar Iecavas novada domi. Pēc zupas nāk tie, kam ir maznodrošinātā vai trūcīgā statuss. Katru dienu tie ir aptuveni 35 cilvēki. Iecavas novada pašvaldība par viņiem maksā. Patiesībā ikviens, kas vēlas paēst, lai arī dokumenti par trūcīgā statusu nav nokārtoti vai ir kādas citas grūtības, pirmdienās, trešdienās un piektdienās var nākt pēc zupas,» aicina K. Kozlovska. Pestīšanas Armijas Iecavas korpuss dienā izsniedz aptuveni 90 porcijas.
«Ja Iecavas novada pašvaldība konkrētam cilvēkam nevar palīdzēt, tad aicina nākt pie mums. Ja trūkst drēbju, piešķiram arī tās,» atklāja kapteine Karīna Kozlovska. Piedāvājumā katru dienu ir dažādas zupas, tiek piedāvāti arī otrie un saldie ēdieni. «Svētkos gatavojam ko īpašu, lai radītu kaut nelielu svētku sajūtu,» stāsta Iecavas korpusa vadītāja. Viņa teic, ka pandēmijas laikā to iedzīvotāju, kuriem vajadzīga palīdzība, ir vairāk. «Daži dzīvo vecos šķūņos. Viņiem varam piedāvāt tikai siltākas segas. Sociālais dienests piešķir malku, taču tuvākās patversmes ir Rīgā un Jelgavā. Ziemā ir liels pieprasījums pēc siltām drēbēm,» pauž K. Kozlovska.

Iecavas novada sociālā dienesta vadītāja Sigma Strautmale pastāstīja, ka sadarbība ar Pestīšanas Armiju ir ļoti laba. «Ja ir informācija par bezpajumtniekiem, tad viņus apsekojam. Rindas kārtībā piedāvājam pašvaldības dzīvokļus. Uz patversmēm ved pašvaldības policija. Uz ielas nevienu neatstājam, meklējam risinājumu,» sacīja S. Strautmale. Konkrētu gadījumu par sociālā dienesta palīdzību bez pajumtes palikušajiem cilvēkiem Iecavas novada sociālā dienesta vadītāja gan neminēja.

Bauskas novada sociālā dienesta vadītāja Dina Romanovska atklāja, ka pirms «Covid-19» pandēmijas sociālais dienests kopā ar pašvaldības policiju vienu reizi apbraukāja bez pajumtes palikušos un piedāvāja dažādus pašvaldības pakalpojumus. «Stāstījām par iespēju nomazgāties higiēnas centrā, sociālajā dienestā var vērsties ar lūgumu pēc sociālās palīdzības. Visi apsekojamie cilvēki no piedāvātajām iespējām atteicās, neviens neatnāca. Viņi teica, ka palīdzība nav nepieciešama,» skaidro D. Romanovska.

«Bauskas Dzīve» jautāja, vai Bauskas reģionā būtu iespējams izbūvēt patversmi. Dina Romanovska sacīja – bezpajumtnieku skaits nav liels, taču telpu pārbūvei patversmes vajadzībām vajadzīgi prāvi līdzekļi. «Patversmei jābūt sociālo pakalpojumu reģistrā. Vajadzīgs ārsts, ir noteiktas telpas prasības. Neatmaksājas to būvēt Bauskā, lētāk sanāk cilvēkus vest uz Rīgu. Kad Latvijas Sarkanais Krusts pakalpojumus sāka sniegt Bauskas novadā, ar Latvijas Sarkanā Krusta vadību runājām, ka Garozā varētu veidot patversmi vai sniegt īslaicīgus izmitināšanas pakalpojumus. Sarunas pašvaldības līmenī ir bijušas,» pauž D. Romanovska.

Sociālā dienesta vadītāja sacīja, ka sadarbība ar Pestīšanas Armiju ir tādā līmenī, ka sociālais dienests aicina apmeklēt zupas virtuvi.

Vecumnieku novada sociālā dienesta vadītāja Ina Jankeviča teic, ka bez pajumtes palikušu cilvēku nav daudz, jo lauku teritorijas īpatnība ir tāda, ka ļaudis paliek pie draugiem vai radiem. «Pirmspandēmijas laikā ārkārtas situācijā cilvēkam tika piedāvāta viena istaba pansionātā «Atvasara», taču pašlaik šāds pakalpojums netiek piedāvāts. Ja būtu kāds bez pajumtes palikušais, tad ar domes vadību runātu par dzīvokļa nodrošināšanu uz noteiktu laiku. Šāda vajadzība pagaidām nav bijusi,» atklāja Vecumnieku novada sociālā dienesta vadītāja Ina Jankeviča.

Rundāles novada sociālā dienesta vadītāja Kristīne Brūvele «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka Rundāles novadā nav iedzīvotāju bez pajumtes. «Agrāk tādi bija, tad pašvaldība piedāvāja izīrēt dzīvojamo platību. Šādus cilvēkus iedzīvotāji ātri pamana un par viņiem ziņo. Ar citām organizācijām nesadarbojamies, jo šādu bez pajumtes palikušo cilvēku mūsu redzeslokā nav,» pārliecināta K. Brūvele.

Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis pastāstīja – ja pašvaldības policija redz, ka cilvēks par sevi nespēj parūpēties, viņu ved uz nakts patversmi Rīgā. «Mums ir līgums ar Latvijas Sarkanā Krusta patversmi. Ik mēnesi aizvedam aptuveni 14 cilvēku. Pērn uz patversmi nogādājām 147 iedzīvotājus. Ir gadījies nedēļas laikā vienu cilvēku uz patversmi transportēt trīs reizes. Uz ielas ziemas sezonā nevaram atstāt, nosals,» teic B. Ostrovskis.

Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks Māris Bomiņš sacīja, ka reģionālā pašvaldības policija iedzīvotājus nogādā patversmē, ja viņi ir reibumā vai vajadzīga palīdzība. «Vedam uz patversmi Ogrē, Rīgā un Jelgavā. Tik daudzi līgumi noslēgti tādēļ, ka Rīgas patversmes ir ļoti pārpildītas. Lai nonāktu patversmē, ne vienmēr jābūt alkohola reibumā, vedam arī tad, ja nav, kur palikt. No Iecavas novada sanāk vest divas trīs reizes mēnesī,» «Bauskas Dzīvei» pastāstīja M. Bomiņš.

Pievieno komentāru

Komentāri 25

par to pašu

Aizved uz Rīgu un viss?! Tur patversmē pārnakšņos un tad uz ielas? Veiksmīgs risinājums. Nav bezpajumtnieku (pie pašu durvīm), nav problēmu.

pirms mēneša, 2021.03.03 09:39

tā nav

Bezpajumtnieks tajā pašā Rīgas patversmē var atgriezties arī nākamajā, aiznākamajā naktī un tā joprojām. Interesanti, kā viņi atpakaļ Bauskā nokļūst, kājām taču nenāk.

pirms mēneša, 2021.03.03 10:36

tiešām

novada domei tā ir liela problēma, ka bezpajumtnieki atgriežas vietās ko viņi pazīst. Vai domnieku interesēs nebūtu šādus "kaitniekus" izķert uz novada robežas, kā nekā liels darbs pašvaldības policistiem un kur nu vēl transporta izmaksas. Tikai par cilvēku viņam pavisam svešā vietā ir maza rūpe, kā kādreiz nespējnieku vešana ar ragaviņām uz mežu.

pirms mēneša, 2021.03.03 13:42

cik jums tā darba

izveidot domē komisiju, lai noskaidrotu- kādā veidā viņi tiek atpakaļ, jo, izskatās, kājām nenāk. Arī budžetā nauda šādai komisijai noteikti atrastos, kā nekā "caurums" jāaizbāž

pirms mēneša, 2021.03.04 19:03

Protobalts

Mūsu gadsimta Latvijas himna ,mums senču dota šim brīdim ,visiem latviešiem !

Viktors Lapčenoks, Aija Vītoliņa - Pāri dzelmei - 18.02.2017
https://youtu.be/6RaKjLHiPyk

pirms mēneša, 2021.03.03 12:25

PROTOBALTS

ŽĪDS LEVITS VEIC GENOCĪDU PRET VIETEJO ETNOSU .
PAMEĢINIET TIKAI IZDĒST MANU KOMENTARU ,JŪS NEESAT VISA LATVIJA ,UN NE DIEVI .

pirms mēneša, 2021.03.03 12:26

@Protonelietis

Tava eksistence apkauno cilvēci. Ja gadījumā raksti no garīgi slimo labošanas iestādes, tad atvaino, ignorēšu.

pirms mēneša, 2021.03.03 12:57

vienkārši latvietis

Lai gan Egilam levitam nav 100% latviešu asinis, tomēr esmu pārliecināts, ka viņš Latvijas labā ir daudz vairāk izdarījis, nekā tāds vāvuļotājs, kā tu pats.

pirms mēneša, 2021.03.03 13:30

vajadzētu padomāt

par nabagmājas celšanu topošajā apvienotajā Bauskas novadā. Jo liela daļa patreiz esošo deputātu, kā arī vismaz divas trešdaļas "speciālistu" varētu pretendēt uz vietu tajā. Tādas nabagmājas nodrošinātu ievērojamu budžeta atslodzi no pašlaik izmaksājamajām algām šiem darbiniekiem, kuri lielākoties amatos tikuši ne jau tādēļ, ka viņu darbs novadam dod kādu labumu

pirms mēneša, 2021.03.03 13:51

INGA

Tie bezpjumtnieki klīst pa māju bēniņiem,piemēslo,un iedzīvotāajiem pašiem ir ar viņiem jācīnās.Ja,tie nav Bauskas pilsētas bezpajumtnieki,tad,tos vajadzētu apzināt,un,vest uz laukiem uz viņu dzīves vietām.

pirms mēneša, 2021.03.03 13:56

Lauki

Mums viņus nevajag, laukos tikai biezie palikuši. Domājiet paši, ko ar saviem nabagiem darīt

pirms mēneša, 2021.03.03 14:54

inguci

varbūt, ar šo jautājumu griezies pie Vēja vai Grantiņa kungiem, kā arī citiem faktiskajiem lauku īpašniekiem?

pirms mēneša, 2021.03.03 15:39

Jebers ar Č

Adbilde tiešām.
Par kurām transporta izmaksām tu runā? Kā ar tām kad policisti darba laikā ar darba mašīnu brauc pusdienās? Vot par to man jav ir zb maksāt nodoļus.

pirms mēneša, 2021.03.03 14:20

un kā tu domā?

cik izmaksā vismaz divu pašvaldības policistu "ekskursija" uz Rīgu un atpakaļ? Jo pa vienam tie varbūt dodas tikai uz vietu, uz kurieni "karalis kājām staigā"

pirms mēneša, 2021.03.03 15:36

Inga

Jā,policija tos bezpajumtniekus jau paņem,bet nākošā dienā sākās viss no gala.Un domāju,ka ne Vēja,ne Grantiņakungiem jau nu tādus nodzērušos tipus gan nevajag,lai iet uz turieni,no kurienes atnākuši.Srādāt negrib,mājās dzīvot negrib,brau uz Bausku ubagot krutku.

pirms mēneša, 2021.03.03 19:34

inguci

jā, tā tiešām problēma tev un tev līdzīgām, jo "uz mežu aizvestie" tomēr mēdz atgriezties, varbūt viņus tu vajadzētu piesiet ar 'stiprākiem striķiem" vai vienkārši puf, puf? Diez, cik tālu vēl iesim cilvēknīšanas virzienā, domādami par kaķīšu un sunīšu labsajūtu?

pirms mēneša, 2021.03.04 09:59

Jebers ar Č

Adbilde: un kā tu domā?
Tu tak neesi no tiem gudrākajiem prātiem.
Es runāju par policistu patvaļu, dienesta auto un manu nodokļu savtīgu izmantošanu, tu sāc runāt par atteju?

pirms mēneša, 2021.03.04 09:10

INGA

Atbilde tam komentētājam,kas saka,ka ienīstu cilvēkus=nē,es neienīstu ne cilvēkus,ne dzīvniekus,bet ,ja jums būtu ik pa pāris nedēļām jācīnās aar nodzērušiem tipeim savā kāpņu telpā,jāsavāc aiz viņa atstātie mēsli,gan pānestā,gan tiešā nozīmē,diezin ko jūs tad teiktu.Lai vazājās pa ielām,ja patīk,ts mani netraucē,bet,lai nelien kāpņu telpās izgulēi dzērumu,iedzīvotājinav viņiem apkopējas.Tāda .lūk ,mana nostāja,patīk tas jums vai nē.

pirms mēneša, 2021.03.04 11:50

inguci

tev pašvaldības policijā kāds radinieks vai strādā, ja jau tu pie šiem negriezies ar savām problēmām, problēmām, ar kurām tieši pašvaldības policijai būtu jānodarbojas, jo tieši par šādu situāciju risināšanu viņiem algas maksā. Cik redzams no komentāriem, tad, varbūt, tavs bijušais klasesbiedrs vai pat studiju biedrs vairāk nav cilvēks, vismaz ne cilvēciskas attieksmes vērts

pirms mēneša, 2021.03.04 14:29

INGA

Atbilde komentētājam= jūs kļūdieties gan,man ,diemžēl neviens klaasesbiedrs nestrādā pašvaldības policijā,un policija reaģē vienmēr.Tikai bomzītis ir gudrs,nenāak jau pa dienu kāpņu telp''as gulēt,bet gan pa nakti,kad mājās visi guļ,un zin visus kodus tāpat.Cīnās arī policija ar viņiemne tikai iedzīvotāji.Tā,lūk,labi beigsim šo tēmu,jo jūs nesaprotiet mani,un mumss dažādi uzskati šajā jaautājumā.

pirms mēneša, 2021.03.04 19:44

šomis

Kurš var mest pirmais akmeni. Mēs neviens nezinām savu likteni. Ja visiem būtu kārtīgi apmaksāts darbs, stingra priekšniecība, noteikti būtu labāks stāvoklis.Domē visādas komisijas, varbūt var iaveidot priekš šādiem cilvēkie komisiju, tas būtu lietderīgāk.

pirms mēneša, 2021.03.04 20:40

nu ja

un tā kāpņutelpa noteikti nav slēdzama, tādai "ekstrai" jums naudas nepietiek, tāpat kā bomzītim krutkas pudelei

pirms mēneša, 2021.03.05 10:15

ATBILDE KomentētājamNU JA-

Ir,ir kāpņu telpas durvīm kods,un mūsu māja nav vienīgā Bauskā,kur bomzīši pārguļ un piemēslo.Acīmredzot,jūs vai nu esat no laukiem,kur tādas problēmas nepastāav,vai lielss bomzīšu aizstāvis un cienītājs,taad ziedojiet viņiem.Uzskatu,ka katrs cilvēks ir atbildīgs paar sevi,un,ja ir nolaidies līdz tādam līmenim,pats vainīgs,par to nav jācieš līdzcilvēkiem,kuriem ir savādāks dzīves veids.

pirms mēneša, 2021.03.05 16:39

diez?

ar ko tu atšķiries no tā paša bomzīša, abi esat bezatbildīgi, ja reiz kāpņu telpai ir "kods" bet tās durvis vienalga atstājat vaļā.

pirms mēneša, 2021.03.06 10:55

INGA

m kodi vienādiNevajag muldēt,durvis vienmēr ir ciet,tikai nelaime tādaa,ka Baauskā gandrīz visām mājām kodi vienādi.Vispār beigsim šo tēmu,tie cilvēki nav tā vērti,lai mēs te strīdētos,bet mūsu mājas bēniņos un kāpņu telpā viņiem nebūs nekādas gulēšanas,un čurāšanas/piedod par atklātumu/Punkts tēmai,man jau apnika.

pirms mēneša, 2021.03.06 13:48

Vietējās ziņas