ZZS: Nevar pieļaut taupīšanu uz skolēnu brīvpusdienu rēķina; Vecumnieku novadam vidēji gadā no valsts tiek piešķirts 71 500 eiro 27

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) kategoriski iebilst izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) izteiktajam priekšlikumam no nākamā gada neparedzēt valsts atbalstu brīvpusdienu finansēšanai 1.-4.klašu skolēniem un aicinājusi pašvaldības apzināt, kā šādas nepārdomātas izmaiņas gadiem īstenotajā programmā ietekmēs vietvaru budžetus un ģimenes.

ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars aģentūrai LETA pauda, ka valsts jau vairākus gadus sniedz atbalstu ģimenēm ar bērniem, nodrošinot finansējumu sākumskolas skolēnu ēdināšanai.

"Pašlaik negaidīti izskanējusi iniciatīva labi iedibināto tradīciju iznīcināt, nedomājot par to, kā tā ietekmēs bērnus. Ministre vēlas ietaupīt uz mazo skolēnu veselības rēķina, jo nav noslēpums, ka ne visas pašvaldības varēs no valsts pārņemt brīvpusdienu izmaksu segšanu," brīdināja Tavars.

Viņš norāda, ka teju 20 miljoni eiro gadā nav pārlieku liela summa valsts budžeta kontekstā, tomēr pašvaldībām un ģimenēm ar bērniem tas ir būtisks atspaids, un lielai daļai jaunāko klašu skolēnu, iespējams, tieši tas ļauj ik dienu saņemt siltu maltīti līdztekus mācībām.

Tavars atgādināja Šuplinskas izteikumu par to, ka brīvpusdienu finansēšana ir ministrijai neraksturīga funkcija un, to nododot pašvaldībām, līdzekļus varētu ieguldīt citās prioritātēs. Pašvaldības, kuru budžets to atļauj, jau tagad finansē vecāko klašu skolēnu brīvpusdienas, tāpēc nebūtu pieņemams, ka valdība tām negaidīti, bez kompensējošiem pasākumiem, uzliktu jaunus finansiāli ietilpīgus uzdevumus, uzskata ZZS.

Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze uzsvēra, ka, viņaprāt, pašreizējā valdība ir pret atbalstu ģimenēm ar bērniem, jo, pārskatot budžeta tēriņus un meklējot finansējuma avotus, tieši brīvpusdienu finansēšana izrādījies tas pasākums, no kura ar vieglu roku valdība ir gatava atteikties, nepadomājot par tūkstošiem mazo skolēnu.

"Nevajag slēpties un vajag runāt atklātu valodu par Krišjāņa Kariņa (JV) valdības dāvanu 1.septembrī skolēniem un viņu vecākiem," sacīja Krauze.

ZZS jau ir aicinājusi pašvaldības apzināt, kā šāda Šuplinskas iniciatīva ietekmēs pašvaldību budžetus un vai būs iespēja 1.-4.klašu bērnus nodrošināt ar brīvpusdienām arī turpmāk.

Partijā skaidroja, ka, piemēram, Vecumnieku novadam vidēji gadā no valsts tiek piešķirts finansējums 71 500 eiro apmērā un par šo summu tiek paēdināti 300 skolēni no kopumā 800 (pamatskolā 681 skolēns). Ja patlaban pusdienas pašvaldībā tiek nodrošinātas no 1,5gadu vecuma līdz 12.klasei, tad, visticamāk, 7.-12.klases paliks bez pusdienām.

Kā vēstīts, Izglītības un zinātnes ministrija rosinājusi brīvpusdienu nodrošināšanas funkciju 1.-4.klašu skolēniem nodot pašvaldībām, tādējādi tam paredzētos 20 miljonus varētu novirzīt prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām.

Pievieno komentāru

Komentāri 27

Bērna vecāks

Tad jau mazie bērni no savām pusdienu paredzētajām naudām,maksās algu pielikumu skolotājiem.Diez vai skolotāji to pieņems.Negribētos ticēt,ka viņi piekritīs,ka viņu algu pielikums tiks likts uz tik augstas latiņas.

pirms gada, 2019.08.30 17:05

Vecāks

Vajag izkratīt kabatas domes darbiniekiem, jo tie visi saņem vismaz 2 reizes vairāk nekā pienāktos, bet atsevišķie darboņi 3 un 4 reizes vairāk. Tad vēl tos pakratīt, kuru amati vispār nav vajadzīgi, un naudas pietiktu bērniem ne tikai pusdienām, bet arī brokastīm un launagam.

pirms gada, 2019.08.30 18:41

ne no domes

Šoreiz nav tā reize,kad vajag izgāzt žulti uz novada darbiniekiem.To šoreiz beidziet.Situācija ir pārāk nopietna.Uz spēles tiek likta mūsu bērnu veselība.Kas būs nākošais.Paziņoja,ka mediķiem nebūs algas pielikuma.Ko tad kratīsiet.Mums visiem, arī bērniem jāmaksā par izzagto Rīgas satiksmi un daudz ko citu.Acīmredzot valstij naudas nav.Ja būtu,neķertos pie bērnu pusdienu naudām.

pirms gada, 2019.08.30 19:42

nu beidz

ja tu uzskati, ka bērna veselība ir atkarīga no valsts apmaksātām pusdienām, tad tev par to domāt vajadzēja agrāk, pirms taisīji bērnu, ka tomēr nevarēsi viņu nodrošināt pat ar ēdienu, ko kategoriski jāpieprasa no valsts. Vēl varētu saprast mazo algu saņēmējus un nabagus, bet tu taču tāds neesi?

pirms gada, 2019.08.30 21:11

tam nu beidz

Tev taisnība.Es tāds neesmu.Bet atšķirībā no tevis es tieši domāju par ģimenēm Latvijā ar mazajām algām.Tu acimredzot tālāk par savu degungalu negribi redzēt.Tā ir ērti un labi dzīvot.Ka tik pats paēdis,paceļojis.Kas man daļas par citiem.Tādi kā tu maizes gabaliņu otram nepasniegs.

pirms gada, 2019.08.30 21:23

nu beidz

ja tu domātu par ģimenēm Latvijā ar mazajām algām, tad vispirms redzētu smieklīgās minimālās algas, pret kuru celšanu ir visas "vecās partijas", jo tad nebūtu iespējama tāda zīmēšanās, kā dažādu pabalstu iešķiršana, un piešķīrēju amata vietas visos varas līmeņos

pirms gada, 2019.09.01 08:51

tam, kas "tiešām nav nabags"

nu beidz liekuļot, kaut tu brauc ar X7 vai Q6, tomēr ir patīkami, ja tavu bērnu pabaro par nodokļiem, kas atvilkti arī tam pensionāram ar 200 eiro pensiju, vai strādniekam ar 300 eiro algu...

pirms gada, 2019.09.01 11:29

vecākam

Nu ko tu ar to domes darbinieku kabatu kratīšanu ņemies.Es arī paskatījos.Neko daudz kratīdams neizkratīsi.Ja reiz esi noskaņots uz kabatu kratīšanu,dodies uz Rīgu.Tur būs lielāks ķēriens.

pirms gada, 2019.09.01 21:17

Raimonds

Divi tavari gadā saņem vairāk , kā Vecumnieku novads subsīdiju no valsts bērnu ēdināšanai ! Varbūt jālikvidē šadi tavaru amati? Varbūt jālikvidē Vecumnieku novads , ja jau nav || nieka } 70 000 tūkstošu bērnu brīvpusdienām?

pirms gada, 2019.08.30 21:26

Raimond!

Nieka 70 000 tūkstoši.Nupat bijām neapmierināti ar ceļu stāvokli novadā.Arī tas uz pašvaldības pleciem.Un vai maz mēs iedzīvotāji ar saviem nodokļiem valstij dodam.Cik var plēst uz pusēm cilvēku.Cik vēl nesen aicināja braukt ārzemēs dzīvojošās ģimenes atpakaļ uz dzimteni,aicināja laist pasaulē bērnus.Tagad runā par kategorisku pieprasīšanu no valsts.Valsts mums kategoriski nepieprasa.No rīta pamosties un esi nostādīts fakta priekšā.Likvidēs Vecumnieku novadu.Un tālāk.Brēksi uz to novadu,kuram tiksi pievienots.

pirms gada, 2019.08.31 08:31

Raimonds

Ja vadības dienesti vien gadā tērē 990 000 eiro tad 70 000 tiešām ir spička.

pirms gada, 2019.08.31 09:04

Vismants

Nav vajadzīgi tavari, ne divi, ne viens. Bet tās nenormāli lielās algas domes darbiniekiem un pie tam tādiem, bez kuru amatiem iztika gadu desmitiem, traucē maksāt nodokļus, ja nu vien ir kaut kāda iespēja tos nemaksāt, jo cilvēkiem roka neceļas, kā saka, tos maksāt, ja nodokļos savāktā nauda tiek izniekota, izsaimniekota vai to sev pievāc tie, kuri nosaka nodokļu lielumu, kas tos iekasē un uzrauga iekasēšanu.

pirms gada, 2019.08.31 09:16

Bet

Tas jau ir valsts līmenī.Novads neuzrauga nodokļu iekasēšanu un arī nenosaka to lielumu.Un kā ar solījumiem palielināt pabalstus bērniem.Čiks.Par pensionāriem ar pensiju 90 euro vispār nerunāsim.

pirms gada, 2019.08.31 10:02

Vismant!

Piekrītu,ka neceļas roka maksāt nodokļus.Mēs pārmaksājam par visu-komunālajiem pakalpojumiem,elektrību,degvielu,nenormālajām pārtikas preču cenām,medikamentiem (it īpaši kad sākas rudens sezona)cenas ceļas pretklepus zālēm.Bērnu slimu neatstāsi.Redzēju,kā tēvs prasa bērnam zāles pret klepu un saka:Lūdzu dodiet lētākās.Tā lūk ir Latvijā.

pirms gada, 2019.08.31 12:58

Pareizi!

Jā, tā ir, ka spēj tik maksāt un arvien augstākās cenās. Tomēr maksājam mēs un pārmaksājam, bet to darām par kaut ko reālu, par komunālajiem, par elektrību, degvielu, medikamentiem, pārtiku, jo šīs preces un pakalpojumi eksistē. Turpretī valsts pārvaldē un šī laika pašvaldību domēs lērums ir tādu, kas naudu un arī arvien lielāku saņem par burbuļu sišanu, ja tā var izteikties. Agrāk tādu amatu nemaz nebija, kas tagad ir pa pilnam, un tāpat dzīvojām Tur tā milzu starpība.

pirms gada, 2019.08.31 14:00

nepareizi

Tomēr es tev negribu piekrist.Nestrīdēšos ar tevi par amatiem.Mēs no sava maciņa šiem amatiem algu nemaksājam.Bet par komunālajiem pakalpojumiem,kuri reāli eksistē,bet saņemam viņus minimāli,maigi sakot,mēs maksājam no sava maciņa.Tāpat par visu pārējo,par ko pārmaksājam.Bet tevi kaitina tikai amati.Par visu pārējo tu maksā ar prieku.Ar oligarhiem tu arī esi pilnīgi apmierināts.Dīvaini.

pirms gada, 2019.09.01 16:47

Agnese

Kā var ienākt prātā manipulēt ar skolotāju algām!

pirms gada, 2019.08.31 18:07

> Agnese

Skolotāju algas jau šodien ir pietiekošas, lai neteiktu, ka tās ir stipri par lielām. Man gadījās ieraudzīt vienas skolas skolotāju algu sarakstu un tad es teikšu - nu bedovo !

pirms gada, 2019.09.01 07:21

kauninātājam

Es nebraucu ar X7 vai Q6.Jā,man ir 21 gadu veca mašīnīte.Nesūdzos.Alga man ir lielāka,nekā minimālā.Un ar visu to,es drēbes sev pērku tais saucamajos humpalu veikalos,par ko arī nesūdzos.Pārtiku pērku Rimi un tikai uz atlaidēm.Arī nesūdzos.Un tieši tāpēc es nesaprotu,kā var izdzīvot ģimene ar minimālo algu.Nomaksāt elektrību,paēst,skolot bērnus.

pirms gada, 2019.09.01 12:24

to > nepareizi

No kuriem maciņiem tad šiem vajadzīgajiem, daļēji vajadzīgajiem un vispār nevajadzīgajiem amatiem, kas ir domē, maksā algas, ja ne no sava maciņa? Vai tad nekustamā īpašuma nodoklis, algas nodoklis tiek maksāts no citplanētieša maciņa? Tā ka kaitinājumam par amatiem ir pamats. Krievu laikā ciema izpildkomitejā bija 3 amati, kuriem maksāja 180 + 120 + 90 rubļi. Tagad kopā salikti 3-5 ciemi un ir novads ar 15- 25 amatu vietām, kur alga tūkstošos katram. Kas tad mainījies, kad saliek kopā vairākus ciemus, lai būtu desmitiem amatu, kādu nevienā no šiem ciemiem nebija? Tur jau tas kaitinājums.

pirms gada, 2019.09.02 08:27

Ha

Tu laikam gaidi krievu laikus?Tad gan tev bija labi,vai nē?Prātiņ nāc mājās.

pirms gada, 2019.09.02 20:56

secinājums

To Ha
Neviens negaida to, kas nekad neatnāks, jo savādāk tas cilvēks būtu tikpat aptaurēts kā ticīgie, kuri cer uz iekļūšanu krāpnieku sludinātā "debesu valstībā".

pirms gada, 2019.09.03 09:22

Nunu

Nu un ko darīs Bauska?Miljonus valstij parādā,izsaimniekošana iet uz urrā.

pirms gada, 2019.09.02 19:20

aH

Ha, pareizi, labāk lai brīvības laikā līdz pēdējam nodokļos dīrā savus cilvēkus un sadīrāto dīrātāji sev izmaksā algās!

pirms gada, 2019.09.03 08:16

secinājums

Par kādu brīvību Jūs runājiet? Ja par brīvību tikt jātam no visām četrām debesu pusēm, tad lai Velns parauj tādu brīvību!

pirms gada, 2019.09.03 09:24

!

Ja esi idiots, tad tevi patiešām jāj no visām debess pusēm un jās pie jebkuras varas. Ja esi saprātīga radība, tad pratīsi tagadējo brīvību izmantot.

pirms gada, 2019.09.03 10:58

Vietējās ziņas